Acilin En Karanlık Malpraktis Davaları-1 (Acil Gücü WhatsApp Grupları ile)

Acilin En Karanlık Malpraktis Davaları-1 (Acil Gücü WhatsApp Grupları ile)

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
491
0

Malpraktis

‘Pardon, bakar mısınız, bu yol nereye çıkar’

Tilki

Çağdaş Can (Ça): Sevgiler, saygılar dostlarım, vayy, ne kadar da kalabalığız. Stadyumun tümü dolmuş. Dört katlı olimpik salon tıklım tıklım, zemin ise havuzdan oluşuyor, dev su yığını, içinde yüzenler var. İlk sorum sarıseron grubuna olacak. Yeni tanı atriyal fibrilasyon çıktı karşınıza, hasta tedaviyi red ediyor, hastaneden çıkmak istiyor, kedisi ve ananesi evde onu bekliyormuş, kendi isteğimle acili terk ediyorum formu doktoru malpraktisten korur mu.

SarıSeron WhatsApp

05…………..…..12: %100 korur mu bilmem ama tüm vitallerini, muayene bulgularını sisteme ayrıntılı yazın.

05………………………54: Normalde ölüm dahil tüm riskler doktor tarafından açık açık anlatıldı. Tüm riskleri bilerek ve kabul ederek kendi isteğimle taburcu oluyorum deyip tarih saat imza yeterli gelmesi lazım ama çağdaş abi sen sorunca işkillendim bi an.

05…………………97: Gerizekalıya anlatır gibi net anlatın, ölürsünüz deyip biraz abartın.

05………………………..58 54: Eğer hastanın bilinci yerinde, daha doğrusu karar verme yetkisi varsa, kendinden ve yakınlarından imza almak yeterli olmalı.

05……………………76: Ölüm dahil bütün riskleri anlıyor ve kabul ediyorum diye yazsın.

05………………………………42: Bu hasta köyden geliyor ne bilsin AF’yi diyebilir mesela hakim. Bunun önemini nasıl alacağız? Biz dilediğimiz kadar anlatalım.

Çağdaş Can (Ça): Hey, sizler, arkadaşlar lütfen o kadar yüksekten havuza atlamayın. Ne dedin, çok mu kalabalık yukarısı, dikkat edin o zaman, servikal bu, bir şeye benzemez. Şimdi de acil gücü vol 2’ye soralım. Trombolitik … (yazı serisi sürecek).

  • Tıbbi Öneriye Aykırı (TÖA) formu her zaman doktorunu korur, tersi değil. Atriyal fibrilasyonlu vatandaş acili terk edebilir, bu da sorun değil. Ancak hastaya bütün komplikasyonlar anlatılmalı, en eftenden püftene kadar. Mümkünse ailenin diğer fertleri de hastanın yanında bulunmalı, TÖA imzalanırken olaya tanık olunmalı. Hastanın içgörüsünü aydınlatacak kadar bilgi vermezseniz bu form yine size korumayacak. Bu nedenle formunuza hastanızın komplikasyonları anladığını, yorumladığını, sindirdiğini ifade eden cümleler ekleyin, kuru kuru formu imzalayıp çekip gitmesin. Hasta acilden çıkıyor diye tedavisiz bırakılmamalı, tedavi yazarsam bilirkişi beni suçlar diye düşünülmemeli, (pnömoniye antibiyotik, fraktüre ağrı kesici, ritim bozukluğuna antiagregan gibi), acilin kapısı size her zaman açık denilmeli, hasta ile ikili mücadeleye girip küsülmemeli.
  • Domino etkisi: New Jersey tıbbi malpraktis davaları serisinde adli bildirim yapmayan ilk doktor iki milyon dolar, ertesi gün tekrar acile gelen aynı hasta için bildirim yapmayan ikinci doktor ise on beş milyon dolar tazminat yükümlüsü oluyor, ilk doktor ile başlayan hata ikinci doktorun katmerli kabahatine dönüşüyor. Birimiz hepimiz için, hasta devirlerinde meslektaşınızdan olası mahkeme tarihlerinizi de öğrenin.
  • A>B: En çok kendi isteği ile acil servisi terk eden hastalar dava açıyor, unutmayalım. Dava sayısı/kendiği isteği ile giden (A), dava sayısı/taburcu edilen (B) oranlandığında kendi isteği ile giden oranı daha yüksek saptandı (A>B). En güvendiğiniz kumsaldan korkun, kendi isteği ile gidenlerden çifte imza alın.
  • Noble-Sartori kardeşler: Kardeşlerden birinin göğsü ağrıyor, ağrısı giderek artıyor, başlarda dana oturuyordu göğüs kafesine, şimdi fil oldu oturan, ağrı kötü ve daha kötüye gidiyor, beyaz önlüklüyü gördüler koridorda, bana yardım edin doktor diyor, doktor ise, ben şu anda görevde değilim, eve gidiyorum, çalışma saatlerimin devletin desteklemediği biriminde karşıma çıktınız, lütfen sıraya geçin ve giriş yaptırın diyor, hasta öylecene kalıyor, başka hastaneye gitmeye karar veriyor, yolda ölüyor, acil tedavi anında verilmeliydi.
  • Kolombiya Tıp Merkezinde Colinas, Bush’u telefonla aradı: Bulantılar içindesin, katiyen ayırt edemiyorsun, hasta geniş QRS’li ama sen dal bloklu mu değil mi anlayamıyorsun, olabilir, konsültasyon istedin ama telefonla, hem de cep telefonundan, karşındaki doktor, ver sen kalsiyum kanal blokeri, acile doğru yürüyorum zaten diyor, zerk ettin ilacı damardan, hasta bir anda fenalaştı, sonra öldü, canlandırdın, yine öldü, sonunda kurtardım sanıyorsun ama bu sefer kesin öldü. Sen, bana bu ilacı yapmamı kardiyolog söyledi diyorsun ama kimse dinlemiyor, işler kötü giderse telefon korumaz ki.
  • Maples-Siddiqui beraberliği çocuğu zayıflattı: Çocuk zayıflıktan ölecek, hiç beslemiyorlar, ailesi mi, ailesi ise obez, belli ki çocuğu bilinçli aç bırakıyorlar, hemen polise bildirdin, adli süreç başladı, mahkeme koridorları, uzun süren bekleyişler, kaygı mutluluk döngüsü derken doktorun kabahatli olduğu anlaşılıyor. Nasıl mı, çocukta malabsorbsiyon var, karaciğer yetmezliğine ikincil, yese de faydalanamıyor ki, şimdi aile karşında, mahkeme senin aleyhine çalışıyor ama klinisyen suçlu bulunmadı, dediğimiz gibi, bildirmemek daha kötü. 
Dava Karar
1) TÖAlı taburculuk Tromboembolik inme, hasta yoğun bakıma yattı, doktor suçsuz, gelecekte yaşanabilecekleri ayrıntılı anlattı çünkü, yazdı da
2) Domino etkisi İki milyon ve on beş milyonluk cezalar, Miami’deki tatil iptal edilir 
3) Kendi isteği ile çıkanlar Mahkemeye başvurmaya daha hevesli oluyor
4) Noble-Sartori Suçlu doktor Gotham eyalet hapishanesi doktorlar koğuşuna atıldı, Joker ile kaçış planları yapıyor
5) Colinas-Bush İkisi de kabahatli ama sadece acil doktoru mercek altına alınıyor, kardiyolog yooo benim haberim yok diyor, bizim doktorun davası bu yazının yazıldığı sırada sürüyordu
6) Maples-Siddiqui İyi niyet tarladaki mısırları topladı, yüksek oktavlı şüphe doktora zarar vermedi, bildirmemek ayıp

Adliye

Code of Ethics for Emergency Physicians Ann Emerg Med 2017;70:e17-e25.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

SarıSeron AcilGücü WhatsApp Grupları

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.